Badanie poziomu glukozy u 24-latki

Witam, 3 mies temu robiłam badania krwi i poziom glukozy wynosił u mnie 104(w lab. norma do 105). Mój dziadek ma cukrzyce więc postanowiłam mierzyć glukometrem poziom cukru. Na czczo wynosił kolejno:99, 97, 100, dziś 104 (wieczorem jadłam arbuza i borówki, nie wiem czy ma to wpływ). Dwie godz po jedzeniu wyniki były104-105. Czy powinnam się martwić tymi wynikami? Jem mało słodkiego, owoce, słodycze rzadko, teraz zrezygnowałam ze słodzenia napojów, martwią mnie te poziomy cukru..

Lek. Tomasz Budlewski

Poziomy cukru są ok. Aczkolwiek przy wyniku na czczo 104 proponuje wykonać test obciążenia glukozą.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli