Badanie poziomu progesteronu u 20-latki

Mam na imię Agata i mam 20 lat. endokrynolog zalecił badanie progesteronu, który wynosi 4,71 nmol/l przy normie : faza folik. 0,6-4,7, faza owulacyjna 2,4-9,4, faza lutealna 5,3-8. Miesiączki mam od niedawna regularne dzięki Dostinex. Teraz miałam okres 4 lipca, a poprzedni 22 czerwca. Badania robiłam 22 czerwca. Czym spowodowane są takie wyniki? czy progesteron jest w normie?

Aleksander Ropielewski

Z opisu wynika, że wykonała Pani badanie w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego i w takiej sytuacji wynik jest prawidłowy. Optymalnie wykonywac badanie w 2-5 dniu okresu, wtedy nie byłoby wątpliwości.