Badanie progesteronu przy przyjmowaniu luteiny

Witam! Bardzo dziękuję za odpowiedź ;) Zrobiłam badanie progesteronu w 21 dniu cyklu i wynik mam 11,2 ng/ml - czy taki wynik wyklucza niewydolność ciałka żółtego? Zrobiłam usg i 3 miesiące po operacji mam nową torbiel. Lekarz kazał mi dalej brać luteinę i biorę - tylko, że ja ją biorę od roku! Biorąc ją (od 16 dnia cyklu), zrobiła mi się torbiel (którą mi wyłuszczyli), brałam ją dalej i jest następna...Teraz podobno jest to niepęknięty przez 2 lub 3 miesiące pęcherzyk z komórką jajową - zmiana jest już wielkości 3,6 mm. Zaczynam się już tym wszystkim martwić. Czy można tak długo brać luteinę i dlaczego ona nie pomaga? Plany co do ciąży odłożyłam, boję się poronienia, a przy niewydolności ciałka żółtego to mi chyba grozi. Czy na wielkość wyniku progesteronu wpływa łykanie luteiny? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani.

Luteina to jest progesteron - jej przyjmowanie zastępuje niejako czynność ciałka żółtego, które normalnie wydziela progesteron. Wynik, który Pani podała, jest w normie, jednak w czasie przyjmowania luteiny/progesteronu jest w normie, bowiem został zmierzony poziom sztucznego porgesteronu, czyli luteiny, którą Pani przyjmuje. Badanie w trakcie przyjmowania egzogennego progesteronu nie pozwala wykluczyć niewydolności ciałka żółtego.Jednkaże badanie w czasie, kiedy nie przyjmje Pani leku, ale również w fazie lutealnej o takiej wartości, wykluczałoby niewydolność (trzeba oczywiście odczekać, bowiem lek przyjmowany doustnie jeszcze się utrzymuje w organizmie przez kilka tygodni).

Jeżeli chodzi o torbiel, to należy przede wszystkim sprawdzić, czy to jest torbiel na tle czynnościowym (czyli czy zależy od hormonów). Podaje się w takim celu dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Jeśli torbiel się zmniejszy, oznacza to, że jest czynnościowa i może zależeć od leku, który Pani przyjmuje. Jeśli nie - jest ona nowotworem (najpewniej łagodnym) i wymaga usunięcia.