Badanie RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego
Witam, proszę o pomoc w odczytaniu RTG kręgoslupa lędzwiowo-krzyzowego AP bok wygladzenie lordozy lędzwiowj, osteofity na przednich i bocznych krawędziach trzonow kręgow, rotacja kręgow wzdluz osi dlugiej, wzmozona sklerotyzacja blaszek granicznych od L3-S1 z ugięciem blaszek granicznych na poziomie L4-L5, zwężenie szpary miedzykregowej w części tylnej L5-S1 Z gory dziękuję panstwu za pomoc Grazyna

MĘŻCZYZNA, 60 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon