Badanie RTG kręgosłupa szyjnego
Jestem 52-letnią kobietą, zmagam się już od ponad roku z dolegliwymi bólami, szczególnie pod lewą łopatką oraz barku. Wynik badania rtg brzmi: Ograniczona fizjologiczna lordoza kręgosłupa szyjnego. Zwężone tarczki międzykręgowe na pozycji od C3 do C7 - wielopoziomowa dyskopatia, z obecnością zmian zwyrodnieniowych w postaci osteofitów na krawędziach trzonów kręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe w stawch unco-vertebralnych na tych poziomach. Poza tym kręgi szyjne bez zmian. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam!
W przedstawionym wyniku są opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne - dość zaawansowane, jak na Pani wiek - rzeczywiście mogą być przyczyną opisanych dolegliwości. W celu dokładniejszej oceny zmian zwyrodnieniowych, a zwłaszcza dyskopatii, potrzebne jest badanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego. Również potrzebna jest ocena neurologa, czy z powodu dyskopatii nie ma odchyleń w badaniu neurologicznym.
W przypadku wielopoziomowej dyskopatii w większości przypadków nie ma wskazań do interwencji neurochirurgicznej, natomiast zaleca się postępowanie objawowe: