Badanie RTG płuc u 64-latka

Badanie RTG płuc mojego taty - 64 lata -Pasmowate zagęszczenie w dolnym polu płuca lewego. Nawarstwienia opłucnowe w szczycie płuca prawego. Poza tym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka serca w granicach normy. Zwapnienia w łuku aorty. Czy wszystko jest ok? Tata był teraz przeziębiony i dostał skierowanie na RTG i doksycykline. Pali papierosy od chyba zawsze.

Zmiany w dole płuca odpowiadają najpewniej zmianom zapalnym. Nawarstwienia opłucnowe w szczycie pluca prarego mogą byc pozostałością po przebytej w przeszłości gruźlicy pluc. Ze wzgledu na wywiad nikotynowy wskazane jednak wykonanie TK klatki piersiowej celem dokładnej oceny