Badanie tarczycy - co dalej?

Witam. Mam 33 lata i jestem miesiąc po operacji usunięcia guzków tarczycy (wole obojętne). Prócz tężyczek, które miały na poczatku miejsce, wszystko było OK... ale ostatnio zaczęłam źle się czuć, tzn. szybko się męczę i zaczęłam znowu tyć. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział mi, że nie może mi pomóc, bo musi to zrobić endokrynolog, bo on nawet nie może wystawić mi skierowania na badania. Zrobiłam je odpłatnie i wyszły niezadowalająco (tak ja myślę, bo niestety nie mam żadnych szans w najbliższym czasie na wizytę u endokrynologa): ft4 - 10.4, tsh - 7.01, wapń w surowicy 7.14. Nadmieniam, że łykam wapno i tabletki, które wywierają takie samo działanie, jak hormony tarczycy, N 50, i inne wspomagacze, ale widać to za mało. Co ja mam robić dalej?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście przedstawione wyniki odbiegają od normy - ma Pani niewyrównaną pooperacyjną niedoczynność tarczycy, co jest naturalną konsekwencją zastosowanego leczenia i wymaga jeszcze ustalenia właściwej dla Pani dawki leku.

Co do wapnia, nie podała Pani norm, ale zakładam, że wynik podany jest w mg/dl i według niego ma Pani hipokalcemię (za niski poziom wapnia), co wynika prawdopodobnie z operacyjnego uszkodzenia przytarczyc, które bardzo często ma miejsce przy tego typu leczeniu (stąd opisywane objawy tężyczkowe). Dolegliwości te mają najczęściej charakter przejściowy i ustępują po ok. 12 miesiącach. Leczy się je przez ustalenie odpowiednich dawek substytucyjnych (hormon tarczycy, wapń i witamina D3). Wymaga więc Pani ustalenia leczenia pod kontrolą endokrynologa, który specjalizuje się w tego rodzaju zaburzeniach.