Badanie TK głowy i angio-TK tętnic mózgowych a zastosowanie kontrastu

czy przy badaniu TK głowy i angioTK tętnic mózgowych konieczny jest kontrast.mam wysokie triglicerydy,podwyższony mocznik i boję sie żeby mi nie zaszkodziło.mam 56 lat i problemy z krązeniem.Rodzice oboje mieli udar.ojciec zmarł 59 lat, mama żyje ale jest pod stała opiką.

Witam! Istnieje możliwość przeprowadzenia tk i angio-tk bez podania kontrastu, jednak takie badanie jest o wiele mniej dokładne. Decyzje odnośnie podania bądź nie kontrastu często podejmowana jest już podczas badania. Przeciwwskazaniem do jego podania jest niewydolność nerek, stąd przed przeprowadzeniem takiego badania należy ocenić ich wydolność i podjąć odpowiednie kroki zmierzające do ich protekcji (nawodnienie pacjenta, podanie acetylocysteiny).