Badanie TPO, TSH i progesteronu u 31-latki

mam 31 lat i robiłam wyniki badan o cyzm swiadcza p/c (TPO) 1000,00 IU/ml zakres ref. 0,0-5,6 TSH mam normalne progesteron 12,8 faza folikularna 0,1-0,3 faza lutealna 1,2-15,9 ciaza i trymestr 2.8-147,3 ciaza II trymestr 22,5-95,3 Prosze o odpowiedz?

Wygląda na to, że ma Pani autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Niewykluczone niestety, ze za jakiś czas pojawią się zaburzenia hormonalne, dlatego warto za ok. 4 tyg skontrolować TSH i FT4. Jeśli będzie mia la Pani jakieś objawy choroby, wówczas warto skontaktować się z endokrynologiem i przy okazji wykonać usg tarczycy. Jeśli TSH ma Pani w górnej lub dolnej normie, to proszę badania kontrolne wykonać za jakieś 2 tygodnie. Wysokie antyTPO są typowe dla choroby Hashimoto, ale nie tylko. Ich miano wzrasta również często np. w chorobie Graves-Basedowa, ale dla tej choroby najbardziej specyficzny jest wzrost miana przeciwciał TrAb

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz