Badanie TSH i PRL przy nieregularnych miesiączkach

Witam, Ostatnio zgłosiłam się do ginekologa, ponieważ mam nieregularne miesiączki, zostałam skierowana na badania usg i badanie poziomu TSH (L69) oraz PRL (N59). Podczas usg dowiedziałam się, że mam torbiel w lewym jajniku, wyniki badania krwi wyszły: TSH 1,23ulU/ml, PRL 20,06 ng/ml. Chciałabym się dowiedzieć co się ze mną dzieje i dlaczego mam nieregularne miesiączki i prosiłabym o omówienie moich wyników, ponieważ nie wiem jakie są normy tych dwóch badań

Magdalena Mroczek

Witam, każde laboratorium ma inne normy więc trzeba znac zakres norm laboratorium, w którym wykonywała Pani badanie. Ogólnie przyjętą normą dla PRL jest 5 - 15 ng/ml więc podwyższenie PRL może byc w Pani przypadku przyczyną nieregularnych cykli. Zakres nomy TSH wynosi 0,4–4,0 mU/l. Podwyższenie poziomu PRL może miec wiele przyczyn m.in: zespół policystycznych jajników, choroby nerek, niedoczynnośc tarczycy etc. Ewentualnym leczeniem i diagnostyką powinien zając się endokrynolog.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Zarówno wyniki TSH jak i PRL są w normie. Należy poszukiwać innej przyczyny np. PCOS(zespół policystycznych jajników), niewydolność fazy lutealnej. W tym celu należy udać się do ginekologa, który zbierze wywiad i przeprowadzi odpowiednie badania.
Pozdrawiam