Badanie TSH w pierwszym trymestrze ciąży

Jestem w ciąży. W badaniu krwi w I trymestrze ciąży wynik TSH wynosił 0,58. Ginekolog-położnik stwierdził, że mam nadczynność tarczycy i jak zaraz nie pójdę do endokronologa po hormony tarczycy, to dziecko urodzi się upośledzone umysłowo i intelektualnie. Bardzo mnie to zestresowało. Termin wizyty u specjalisty miałam za 2 tygodnie, ale powiedziała, że to za późno i radziła iść prywatnie, co kosztuje (znalazłam taniego za 120 zł za 3 dni). Czy gin.-położnik miał rację?

Dzień dobry,

Proszę do problemu podejść na spokojnie. Niskie TSH w I trymestrze ciąży wcale nie musi oznaczać nadczynności tarczycy, a być spowodowane wzrostem B-HCG - takie sytuacje wbrew pozorom zdarzają się dość często i czasami niepotrzebnie rozpoczyna się leczenie tyreostatykami. Proszę oznaczyć sobie stężenie fT3, fT4 oraz antyTPo, aTG i TraB. Jeśli wszystko będzie w porządku nie ma powodu do niepokoju. Jeśli będą jakieś odchylenia w badaniach, wówczas proszę nie czekać i udać się na wizytę do endokrynologa. Jeśli w badaniach wszystko będzie w porządki, to kontrolne TSH i FT4 proszę wykonać za ok. 4 tyg. lub wcześniej w przypadku pogorszenia samopoczucia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz