Badanie ultrasonograficzne piersi

Sutki z przewagą utkania tłuszczowego, niejednorodnie rozmieszczona tkanka echogenna. W sutku lewym na G.9 widoczna jest zmiana prawie bezechowa o średnicy około 6mm ze wzmocnieniem sygnału za zmianą - torbiel nietypowa? W sutku prawym na G.3 widoczny jest obszar hipoechogenny o średnicy 10 mm z drobnymi przestrzeniami płynowymi. Pozostałe partie sutków i doły pachowe w granicach normy.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Zmiany hypoechogeniczne w opisach badań USG oznaczają miejsce zwiększonego pochłanianie ultradźwięków, co daje na monitorze obraz ciemniejszy od pozostałych tkanek. Taki obraz obserwowany jest w tkance tłuszczowej i w przestrzeni płynowej, zwykle torbieli.
U Pani zostały rozpoznane 2 takie torbiele. Od tej pory konieczna będzie stała kontrola sutków. Najbliższe badanie powinno mieć miejsce za 3-6 miesięcy. Zmiany na szczęście są małe  wystarczy je obserwować. W przypadku zaobserwowanego wzrostu konieczne będzie wykonanie biopsji.
Proszę nie martwić się na zapas, nie każda zmiana musi oznaczać raka.Ponad 80% zmian w sutkach ma charakter łagodny. Niestety nie podaje Pani swojego wieku. Jeżeli jednak jest Pani po 50 roku życia lub/i  w rodzinie występował rak sutka należy regularnie poddawać się badaniom.
Z podanym powyżej wynikiem powinna się Pani udać do lekarza zlecającego badanie lub lekarza prowadzącego, który ustali dla Pani najlepsze postępowanie.
Pozdrawiam.