Badanie USG 3D w 18 tygodniu ciąży

Dzięn dobry! Mam 23 lata i jestem w pierwszej ciąży (18 tydzień). Ciąża rozwija się prawidłowo, wszystkie badania są w porządku. Zastanawiam się czy robić badanie USG 3d. Dodam, że w rodzinie nie było żadnych przypadków chorych dzieci. Jednak wszyscy znajomi dookoła robią takie usg, żeby miec pewność, że z dzieckiem wszystko w porządku. Sama już nie wiem czy poddać sie takim badaniom czy przestać się przejmować i przyjąć, że dzidziuś urodzi sie cały i zdrowy...

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry,
po pierwsze USG 3D nie daje pewności, że z dzieckiem będzie wszystko w porządku. Dla nas lekarzy najważniejsze są 2 badania - USG wykonywane około 10-12 tygodnia, w którym sprawdzane są parametry różne parametry mogące świadczyć o nieprawdiłowościach (tzw. USG "genetyczne")- m.in przezierność karkowa, obecność kostki nosowej. W kolejnym USG wykonywanym około 20 tyg, nie później niż 22 tyg. ocenia się natomiast, czy pępowina jest prawidłowo zbudowana, czy serce bije prawidłowo, czy są w nim prawidłowe przepływy.
Opcja obrazu 3D jest mniej użyteczna do tego celu i ma za zadanie głównie zaspokojenie ciekawości rodziców, jak będzie wyglądało ich dziecko.
Jeśli więc nie chce się Pani narażać na wyższe koszta (zazwyczaj USG w opcji 3D jest droższe), nie ma jako takich wskazań do wykonywania badania w tej wersji.
Można wykonać USG w wersji 2D z oceną najważniejszych parametrów.