Badanie USG tarczycy u 42-latki

Badanie USG tarczycy.Opis Tarcza o gladkich zewnetrznych obrysach, normoechogeniczna z licznymi , drobnymi przestrzeniami plynowymi,Na granicy prawego plata i ciesni niejednorodna struktura o dl 8mm. prawy plat o wymiarach 2x2x5cm. lewy plat o wymiarach 1,7x1,6x4cm. wezly chlonne w przedniej czesci szyji niepowiekszone.

Dzień dobry,

Niezbyt dokładnie opisana została zmiana "niejednorodna struktura o dł. 8 mm). Opisując zmianę powinno się podawać jej 3 wymiary, co jest przydatne do jej szczegółowej oceny i późniejszych kontroli - np, czy powiększa się bardziej w jednym, dwóch,czy trzech wymiarach. Jeśli zmiana ma np. nieregularne granice lub mikrozwapnienia powinna być zbioptowana. Jeśli nie budzi podejrzeń i ma poniżej 10 mm, to należy ją obserwować i za ok 3-6 miesięcy wykonać kolejne usg - z prośbą o bardziej precyzyjny opis i ew. sugestie dotyczące dalszego postępowania. Drobne "przestrzenie płynowe" to najprawdopodobniej torbielki, tu również warto byłoby podać wymiary do ilu mm wynosi ich wielkość. Najlepiej, gdyby wybrała się Pani z zdjęciami usg do endokrynologa, który powie Pani jakie powinno być dalsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz