Badanie USG trzustki

Dzień dobry, w USG wyszło mi tak; miąższ trzustki silnie hyperechogeniczny i bardzo sielnie hyperehogeniczne ściany przewodu Wirsunga - cechy PZT, w krwi AST 43, ALT 103, po powtórzeniu za 3 tyg odpowiednio 23,78. przed badaniem 2/3 tyg wcześniej dwutygodniowa kuracja infekcji górnych dróg oddechowych w tym antybiotyk 3 dniowy i niecały tydzień przed badaniem spora ilość wypitego alkoholu. O co chodzi z tymi cechami PZt, czym się różnią od PZT, czy to się cofnie przy lepszym trybie życia?

Skrót PZt czy PZT to to samo i oznacza cechy przewlekłego zapalenia trzustki, które skoro Pan pije alkohol zapewne jest związane właśnie ze spożywaniem alkoholu. Przy odpowiednim, zdrowym trybie życia można przynajmniej zatrzymać proces postępu zapalenia trzustki. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z gastroenterologiem.