Kobieta , 30 lat

Witam,
czy lekarz w 14 tygodniu i 4 dni trwania ciąży - tak obliczył aparat usg, mógł zauważyć, jaka jest przezierność karkowa - duża czy mała, lub inne nieprawidłowości w kierunku np wad genetycznych?

Pani doktor stwierdziła, że w moim przypadku przezierność jest mała i jest kość nosowa. Ale wiem, że w 14 tygodniu już jest trochę za późno na te pomiary. Czy przezierność karkowa rośnie czy maleje z wielkością crl - tu wyszła 87 - nie zmieściliśmy się niestety w normie do 84 crl? Czy jest jeszcze jakieś badanie, które mogę zrobić, by sprawdzić tą przezierność lub inne markery wad genetycznych, aberacji chromosomalnych, by się nie martwić, że nie zmieściłam się w przedziale 11-13 i 6 dni i miałam badanie główne usg troszkę później.
Dodam, że na innym badaniu kilka dni później lekarz zmierzył dodatkowo przepływ w przewodzie żylnym i wyszło w normie rh 151.
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Aneta Zwierzchowska 77
Lek. Aneta Zwierzchowska Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!
Rzeczywiście, optymalny termin na wykonanie tzw. USG genetycznego to 11 tygodni-13 tygodni 6 dni. Grubość fałdu karkowego najpierw rośnie wraz z zaawansowaniem ciąży ( i tym samym wzrostem płodu), a następnie struktura ta ulega wchłonięciu. Orientacyjnie można jednak było ocenić ryzyko wady także w Pani przypadku. Powinna Pani być uspokojona wynikiem badania. Między 15 a 19 tygodniem ciąży można również wykonać test potrójny- badanie krwi, w którym dokonuje się pomiaru stężenia trzech substancji we krwi matki: betahCG, alfa-fetoproteiny (AFP) i nieskoniugowanego estriolu (uE3). W razie stwierdzenia, na podstawie wyniku tego badania, dużego ryzyka wady, wykonać można również w tym okresie ciąży amniopunkcję, która daje prawie stuprocentowe potwierdzenie lub wykluczenie choroby dziecka.
Pozdrawiam serdecznie!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Ciąża – Dwie kreski na teście ciążowym potrafią uszczęśliwić niejedną kobietę, która stara się o dziecko. Jednak w pierwszych tygodniach ciąża może dać się we znaki: poranne mdłości, bóle głowy, wrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów – to tylko niektóre z pierwszych objawów ciąży.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach