Badanie w kierunku alergii na jod stosowany w TK głowy z kontrastem

Witam, bardzo boję się kontrastu przy badaniu TK głowy. Czytałam, że zdarzały się nawet przypadki śmierci u osób uczulonych na jod! Dodam, że od wielu lat mam zaburzenia lękowe z atakami paniki, mam na to przyznany nawet stopień niepełnosprawności. Zapewne po podaniu kontrastu miałabym kolejny atak i nie wiedziałabym, czy to nerwica, czy faktycznie reakcja uczuleniowa. W związku z tym mam pytanie: czy można zrobić testy uczuleniowe na jod? Jeśli tak, to gdzie? Proszę o porady! :(

Witam, nie każda tomografia głowy musi zostać wykonana ze środkiem kontrastowym. Nie wiem z jakiego powodu jest wykonywane badanie - ale w wielu przypadkach badanie MR jest o wiele dokładniejsze, a stostowany w nim środek kontrastowy nie zawiera jodu i nie ma działań niepożądanych.
Obecne środki kontrastowe stosowane w TK należą do niskojonowych, dodatkowo badanie jest wykonawane przy obecności lekarza, który ma wiele leków stosowanych w przypadku wstrząsu anafilaktycznego - ogranicza to znacznie opisywane w latach wcześniejszych przypadki zaawansowanych odczynów alergicznych.