Zapytaj lekarza

1 , 0 2 3 , 1 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie w kierunku celiakii u 2-latka

Witam, 2 lata temu mój syn miał gastroskopię wynik był następujący: anty- tGT IgA 0,25 RU/ml wynik badania histopatologiczne z części zstępującej XII-cy łączny zanik kosmków typ 3a wg Marsh jest na diecie bezglutenowej zrobiłam badania genetyczne w kierunku celiakii wynik jest następujący podjednostka alfa HLA-DQ2,2 NEGAT ALFA HLA-DQ2,5 POZY ALFA HLA-DQ8NEGATY BETA HLA-DQ2,2/DQ2,5 NEGAT BETA HLA-DQ8 NEGAT Co mam sądzić o wynikach bo nie wiem czy ma celiakię czy nie.
KOBIETA ponad rok temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Lek. Magdalena Pikul
81 poziom zaufania

Witam! Analizując wyniki badań Pani dziecka można stwierdzić co następuje: - wynik histopatologiczny wycinka wg skali Mash 3a to typ destrukcyjny, z obfitym naciekiem limfocytów i łagodnym zanikiem kosmków, czyli dochodzi do skrócenia kosmków (wynik potwierdza diagnozę celiakii), -przeciwciała anty- tGT IgA są w normie (0-20), ale brak dodatnich nie wyklucza choroby, -testy genetyczne potwierdziły obecność ALFA HLA-DQ2,5 co również może świadczyć o chorobie. Zatem zalecam koniecznie wizytę u lekarza pediatry, który ostatecznie zdecyduje o rozpoznaniu oraz utrzymanie w dalszym ciągu diety bezglutenowej.Pozdrawiam

W trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy