Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 0 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie w kierunku celiakii u 2-latka

Witam, 2 lata temu mój syn miał gastroskopię wynik był następujący: anty- tGT IgA 0,25 RU/ml wynik badania histopatologiczne z części zstępującej XII-cy łączny zanik kosmków typ 3a wg Marsh jest na diecie bezglutenowej zrobiłam badania genetyczne w kierunku celiakii wynik jest następujący podjednostka alfa HLA-DQ2,2 NEGAT ALFA HLA-DQ2,5 POZY ALFA HLA-DQ8NEGATY BETA HLA-DQ2,2/DQ2,5 NEGAT BETA HLA-DQ8 NEGAT Co mam sądzić o wynikach bo nie wiem czy ma celiakię czy nie.
KOBIETA ponad rok temu

Udrażnianie przełyku metodą endoskopową

Obejrzyj nasz film i dowiedz się, czym jest udrażnianie przełyku metodą endoskopową. Sprawdź, w jakich sytuacjach wykonywany jest ten zabieg. O udrażnianiu przełyku mówi lek. Marcin Radkowski.

Lek. Magdalena Pikul
81 poziom zaufania

Witam! Analizując wyniki badań Pani dziecka można stwierdzić co następuje: - wynik histopatologiczny wycinka wg skali Mash 3a to typ destrukcyjny, z obfitym naciekiem limfocytów i łagodnym zanikiem kosmków, czyli dochodzi do skrócenia kosmków (wynik potwierdza diagnozę celiakii), -przeciwciała anty- tGT IgA są w normie (0-20), ale brak dodatnich nie wyklucza choroby, -testy genetyczne potwierdziły obecność ALFA HLA-DQ2,5 co również może świadczyć o chorobie. Zatem zalecam koniecznie wizytę u lekarza pediatry, który ostatecznie zdecyduje o rozpoznaniu oraz utrzymanie w dalszym ciągu diety bezglutenowej.Pozdrawiam

W trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy