Badanie w kierunku stwardnienia rozsianego u 47-latka

1.5 roku temu miałem RM i wyszło SM PP wczoraj po badaniu KKI WB w klasie IgG wyszło 1pkt (w tym p41=1) a w IgM 9pkt( w tym: p41=1, Os pC(p23-25)= 8pkt). Od około 8 lat mam pogarszające się problemy z chodzenien, oraz lekkie zdretwienia stóp dłoni i twarzy. Nie mam rzutów i zmian w rdzeniukregowym, oraz pogorszenia "widzenia". Jakie badania należy jescze wykonac, aby potwierdzic jedna z chorób

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udać się do lekarza neurologa. Po badaniu i przeanalizowaniu wszystkich już wykonanych badań będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Diagnostyka SM jest czasem trudna.
Rozpoznanie stawia się na podsawie objawów klinicznych, badania przedmiotowego i badania MRI. Czasami potrzebne jest wykonanie badań dodatkowych jak np. badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Czasem trzeba poszerzyc diagnostyke różnicową ponieważ jest kilka innych chorób bardzo podobnych w przebiegu do SM i często mylonych.