Badanie znacznikiem DMSA pracy nerek

Rozmieszczenia znacznika DMSA w Miazszu nerek, w nerce lewej ubytki ogniskowe w obu biegunach ,prawejubytki ogn.w biegunie gornym,,----Calkowity wychwyt znacznika nerka lewa49,5 prawa 50,5 procent--(co to jest calkowity wychwyt znacznika0ziekuje

Aleksander Ropielewski

Wychwyt znacznika pojawia się w czynnym funkcjonalnie (ukrwionym) miąższu nerki. Obszary, w których jest on nie wychwytywany to niepracujące fragmenty nerek.

Witam!
Znacznik DMSA powinien być wychwytywany przez nerki w proporcji od 50% na 50% do 56% na 44% - wskazuje to na to, że udział nerek w oczyszczaniu krwi jest równomierny. Tak właśnie jest u Pana. Ubytki w wychwycie znacznika mogą odpowiadać niewielkim zmianom w nerkach, np. torbielom i do ich interpretacji potrzebne jest porównanie np. z obrazem nerek w USG lub innym badaniem obrazowych (CT, MRI).