Bakteria Klebsiella oxytoca w wymazie gardła i nosa

dzień dobry, mam 36 lat dziękuję bardzo za otrzymaną odpowiedź i mam kolejne pytanie, na które nie mogę nic znaleźć. Ostatnio często chorowałem na gardlo i w ogole przeziebialem się dlatego lekarz zlecil mi abym zrobił wymaz z gardła i nosa. Wyszło mi Klebsiella oxytoca (liczne kolonie). Chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej o tej bakterii, oprócz odpowiedzi od Państwa może moglibyście mnie odesłać do konkretnej lektury, z której mógłbym się dowiedzieć dużo więcej Lubie wiedzieć dużo na temat wszelkich moich dolegliwości Bardzo proszę o wszelkie informacje z góry serdecznie dziękuję.Pozdrawiam Przemysław

Witam serdecznie. Bakterie Klebsiella oxytoca przeprowadzają fermentacje z wydzieleniem związków zapachowych. Występują w jamie nosowo-gardłowej, najczęściej infekcja zachodzi w pomieszczeniach publicznych (szpitale, szkoły, internaty). Przy załamaniu odporności wywołują zapalenie okolicznych tkanek. Nie ma jednak powodów do obaw. Po zastosowaniu odpowiednich środków leczniczych można się jej pozbyć. Jeżeli chodzi o literaturę to można polecić mikrobiologię lekarską wyd. PZWL.

Magdalena Mroczek

Bakteria klebsiella oxytoca zasiedla jamę nosowo-gardłową i zawyczaj do zakażenai nią dochodzi w insytytucjach publicznych tj. przychodnie, szkoły i szpitale. W warunkach normalnych, u osób z prawidłową odpornością, nei wywołuje ona objawów chorobowych. Siedliskiem tej bakterii jest wyłoącznie człowiek i do zakażenia dochodzi z człowieka na człowieka. Przy obniżeniu odpornosci bakteria ta moze stać się przyczyną wielu groźnych chorób, do których należą: posocznica, wstrząs endotoksyczny, zapalenie płuc, ropnie płuc, zakażenia układu moczowego, pokarmowego i dróg żółciowych, stany zapalne zatok, ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stany zapalne tkanek miękkich oraz zapalenie szpiku.

W posiewach próbek kału oraz wymazów z nosa i gardła wykrywa się te pałeczki u 1-6% osób zdrowych osób, kóre nie były w szpitalu. W przypadku szpitalnych pacjentów bez dolegliwości ze strony układu oddechowego, nie otrzymujących antybiotyków wykrywa się pałeczki Klebsiella u 2-19% osób, zależnie od sanitarnych warunków panujących w szpitalu. Szpitalni pacjenci otrzymujący antybiotyki są trzykrotnie częściej nosicielami pałeczek Klebsiella niż osoby spoza środowiska szpitalnego. Szczególnie groźna ta pałeczka jest dla noworodków i wcześniaków.

W Pana przypadku mozna wykonac antybiogram i jeśli rzeczywiście pojawiają sie objawy zakażenia, dokonać eradykacji bakterii przy pomocy właściwego antybiotyku. Warto też zastanowić się co jest u Pana przyczyną niedoboru odporności, być może jest to przewlekły stres, niedobór snu czy niewłaściwa dieta. Wszystkie te czynniki można zmodyfikować.

Dodatkowe informacje może Pan znaleźć w książce Mirobiologia lekarska wydawnictwa PZWL.