Bakteryjne zapalenie pochwy - planowanie dziecka

Myślę o zajściu w ciąże, ale zanim to się stanie postanowiłam "zrobić porządek" ze swoim zdrowiem szczególnie, że coś ostatnio szwankowało z nim. Mianowicie, byłam zagranicą i tam przez parę miesięcy cierpiałam na dolegliwości ginekologiczne: bóle, pieczenie pochwy, upławy itd. Ponadto przez kilka dni miałam bardzo ostry ból w podbrzuszu - myślałam, że umrę - dosłownie. Kiedy tylko wróciłam do Polski poszłam do lekarza, który zlecił badania - posiew i tam wyszło, po wymazie z szyjki macicy, że mam obfity wzrost następujących bakterii: Escherichia coli, Streptococcus agalactiae, Enterococus faecalis, Staphylococcus aureus MSSa, Gardnerella vaginalis. Oczywiście pójdę do lekarza, który zleci konkretne leczenie. Chciałabym się jednak dowiedzieć czy taka infekcja, te bakterie mogły powodować bóle, pieczenie, niemożność współżycia przez te parę miesięcy...no i ten ostry kilkudniowy stan z potwornym bólem? A może te bakterie nie powodują takich dolegliwości? Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Wyhodowana u Pani flora bakteryjna nie należy do fizjologicznej biocenozy pochwy. Oznacza to, że każda z tych bakterii może samodzielnie doprowadzić do wystąpienia infekcji dróg rodnych objawiającej się świądem, pieczeniem, bólem podbrzusza oraz różnego rodzaju upławami. Wyhodowanie kilku szczepów jednocześnie świadczy o masywnym zakażeniu, które musiało dawać istotne dolegliwości.

W obecnej sytuacji powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który przepisze Pani najwłaściwsze leczenie. Najlepiej by było, gdyby wykonany był posiew wraz z antybiogramem, który umożliwiłby włączenie leczenia celowanego. Jeśli nie był on zlecony, lekarz zaleci leczenie empiryczne.

Myślę, że intensywna antybiotykoterapia spowoduje całkowiete ustąpienie objawów.

Na koniec chciałabym podkreślić, że do czasu całkowitego wyleczenia współżycie nie jest wskazane.

Pozdrawiam.