Bardzo bolesne miesiączkowania

Witam, mam pytanie.
Zazwyczaj miesiączki występowały 7dnia miesiąca. W listopadzie wystąpiła 10 i trwała, jeśli dobrze pamiętam, do 16-17. Na początku grudnia 1.12 nastąpił stosunek, po którym zaczęły się bóle brzucha ,ok. 3 dni po i trwały. Okres nie pojawiał się, robiłam testy, wyszły negatywnie. Poszłam do ginekologa na badanie, ponoć wszystko ok, ale za wcześnie by mógł zobaczyć ciążę. Endometrium 13mm, okresu brak, lekarz przepisał mi **** 2x2 dopochwowo.
Po 7 dniach przerwałam stosowanie i w nocy złapały mnie takie bóle, że było mi słabo i byłam blada. Nastąpiło krwawienie z 13 na 14 grudnia. Trwało ok 4 dni i kolejne 2 delikatne plamienie. Po 18 dniach zrobiłam badanie beta hcg wynik,1.00.
Czy to może być ciąża? Bolały mnie jajniki, nerki, było mi niedobrze i czasem jest mi do tej pory słabo. Czy 18 dni po stosunku hcg pokaże dobry wynik? Zaznaczam, że takie bóle czasem występowały. Jakie mogą mieć podłoże?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Tak, po 18 dniach od stosunku badanie stężenia betaHCG we krwi powinno być wiarygodne. Gdyby była Pani w ciąży, wynik byłby powyżej 5. Tak silne bóle miesiączkowe są dla niektórych kobiet normalne i wiążą się z tym, że cykl jest owulacyjny (czyli, że następuje w jego trakcie owulacja). Można je skutecznie zwalczać środkami przeciwbólowymi, zwłaszcza jeśli przyjmuje się je w odpowiednim momencie (jeszcze przed pojawieniem się bólu). Pani lekarz doradzi Pani optymalne leczenie.
Czasem bolesne miesiączki spowodowane są jednak chorobą, zwaną endometriozą. Jest to stan, w którym "wysepki" błony śluzowej macicy (endometrium) znajdują się poza jamą macicy (np. w jamie brzusznej) i ulegają cyklicznym zmianom zależnym od hormonów płciowych, takim samym jak prawidłowe endometrium. Stan ten jest trudny do zdiagnozowania, wymaga to często badania laparoskopowego. Zwykle wykonuje się je dopiero kiedy kobieta, u której podejrzewa się endometriozę, bezskutecznie próbuje zajść w ciążę (choroba ta może bowiem również powodować bezpłodność).
Najprawdopodobniej Pani bolesne miesiączki nie są jednak wywołane żadną chorobą. Radzę skonsultować się ze swoim ginekologiem, który dobierze optymalne dla Pani leczenie bólu. Jeżeli natomiast krwawienia będą nieregularne, konieczne mogą się okazać badania hormonalne. Póki co, wydaje się jednak że ich częstotliwość nie jest istotnie zaburzona. Proszę obserwować się przez najbliższe miesiące.
Pozdrawiam serdecznie!