Bardzo krwawię 6 tygodni po porodzie. Co mam robić?

Jestem 6 tygodni po porodzie. Do tej pory krwawiłam tylko trochę, a teraz gdy skończył się 5 tydzień zaczęło strasznie ze mnie lecieć, że co pół godziny muszę zmieniać podkłady higieniczne (podpaski).
Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Wszystkie mamy doświadczają krwawień połogowych, towarzyszących gojeniu się rany po łożysku, kurczeniu macicy i złuszczaniu doczesnej. Często nie jest łatwo odróżnić fizjologicznego, połogowego krwawienia, od takiego, które świadczy o stanie patologicznym. W sześć tygodni po porodzie nie powinno być już we krwi skrzepów, a kolor wydzieliny powinien być stosunkowo jasny. Niestety Pani opis jest dość skąpy, nie wiem, czy karmi Pani piersią, czy stosuje antykoncepcję hormonalną, czy odczuwa Pani dyskomfort i ból podbrzusza, czy wydzielina jest żywo czerwoną krwią, czy ma zapach, etc.
Jeżeli rzeczywiście zużywa Pani jedną podpaskę na pół godziny, to może mieć do czynienia z późnym krwotokiem poporodowym. W takiej sytuacji należy się zgłosić na ginekologiczną izbę przyjęć. Sytuacja wymaga działania bez zwłoki (telefon na pogotowie), jeżeli dodatkowo doświadczy Pani takich objawów jak przyspieszenie rytmu serca, spłycenie oddechu, zasłabnięcie czy intensywne pocenie.
Pozdrawiam serdecznie!