Bardzo nieregularne miesiaczki i długie cykle

Witam, mam 22 lata. Mój ginekolog badał mnie na różne strony i nie potrafił znaleźć przyczyny. Mam jednak wątpliwości co do jego kompetencji, więc pytam. Mam bardzo długie i nieregularne cykle - po ok. 40-90 (!) dni. Nie jestem w ciąży (sprawdzone badaniem), nie mam wadliwej budowy jajników, żadnych torbieli, cytologia w normie, hormony tarczycy w normie. Nie puchnę, dobrze się czuję. Nie mam upławów. I nic poza tym. Jak przychodzi miesiączka wreszcie, to jest normalna. Czasem leciuteńko mnie zaboli macica, ale to się zdarza bardzo rzadko. Ważę 62 kg przy wzroście 165 cm. Odżywiam się bardzo dobrze, nie jestem wegetarianką. Oddaję krew bez problemów. Miesiączka zaczęła się u mnie w wieku 11 lat. Nie jestem bardziej owłosiona od innych przeciętnych kobiet, mam kobiecą sylwetkę gruszki, delikatne rysy. I NIGDY nie uregulował mi się okres inaczej niż przy pomocy tabletek, ale takich ogromnych skoków wcześniej aż nie miałam, tylko 35-55 dni... Ale jak je odstawię, to mimo minięcia 1,5 roku sytuacja się nie zmieniła. Czy może być to związane z jakimiś innymi hormonami, sterującymi cyklem miesiączkowym niż tarczyca, tylko np. przysadka albo jajniki, które wyglądają jak najbardziej prawidłowo???

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najwyraźniej cierpi Pani na jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne. Rozumiem, że wykluczono schorzenia tarczycy. Na pewno należy brać pod uwagę zespół policystycznych jajników (PCOS), nawet jeśli nie ma Pani hirsutyzmu, nadwagi, nasilonego trądziku czy wyraźnych zmian w jajnikach. Często występującym zaburzeniem, dość łatwo poddającym się leczeniu, jest hiperprolaktynemia, która może występować w postaci izolowanej (bez innych zaburzeń) lub w przebiegu PCOS. W mniej nasilonych przypadkach objawia się ona jedynie rzadkim miesiączkowaniem. Powinna Pani wykonać badania stężenia prolaktyny (diagnostyka hiperprolaktynemii), LH, FSH, testosteronu, androstendionu, ewentualnie estradiolu i progesteronu (PCOS), kortyzolu, 17-hydroksyprogesteronu (zespół Cushinga, późno objawiający się wrodzony przerost nadnerczy). Najlepiej byłoby, gdyby badania te zlecił i ocenił lekarz endokrynolog lub ginekolog-endokrynolog.

Pozdrawiam serdecznie!