Bardzo niski puls i zaburzenia rytmu serca

Witam! Proszę o pomoc, ponieważ myślę, że moja mama ma poważny problem ze swoim zdrowiem. Od dobrego tygodnia ma bardzo niski puls, choć całe życie charakteryzował ją zawsze puls wysoki. Wiele razy nawet musiała przyjmować leki na nadciśnienie. Oprócz tego czuje ból w klatce piersiowej, szczególnie po lewej stronie oraz pod pachą. Jej bicie serca jest nierównomierne. Często są to nagłe, silne uderzenia. Narzekała początkowo także na ból kręgosłupa, który niemalże uniemożliwił jej wykonywanie łatwych prac domowych oraz schylanie. Mama nigdy nie pracowała fizycznie. Zresztą nigdy nie chodziła do pracy. Dodam, że drętwieje jej lewa ręka. Jest ona od 2 dni również bardzo zimna.

Moja mama jest osobą chorowitą, ale nigdy nie miała podobnych objawów. Łatwo wyprowadzić ją z równowagi i codziennie stwarza sobie problemy do zmartwień. Kiedyś taka nie była, dopóki w wieku 19 lat (teraz ma 38) nie zachorowała na ciężką astmę. Kiedy miałam 8 lat, ledwo uszła z życiem z powodu zatoru płucnego. Nie wiem, czy moja ocena jest słuszna, ale wydaje mi się, że to nie są zwykłe nerwobóle. W tym jest inna przyczyna, która bardzo martwi mnie i całą rodzinę. Ciężko mi patrzeć jak cierpi. Często mama się załamuje, ponieważ w tym roku moja siostra ma komunię i nie chce, aby było to coś poważnego. Podobnie jak z zatorem płucnym przed moją komunią, kiedy walczyła o życie na OIOM-ie. Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Opisane objawy są dość nieswoiste. Trudno stwierdzić czy mają one związek z sercem, ale na pewno drętwienie lewej ręki oraz bóle kręgosłupa sugerują chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. W jej przebiegu może dochodzić do dolegliwości o charakterze nerwobólu. Warto wykluczyć podłoże sercowe na które mogą wskazywać objawy (ból w klatce piersiowej, uczucie nierównego bicia serca, wolne tętno) wykonując: EKG spoczynkowe, ECHO serca oraz ewentualnie EKG Holter. W przypadku braku odchyleń (zaburzeń rytmu, choroby niedokrwiennej) można pozostać przy dotychczasowym leczeniu, warto skonsultować problem z neurologiem (kwestia bólu kręgosłupa, drętwienia ręki). Jeśli chodzi o tętno, to na wolną akcję serca mogły wpłynąć stosowane leki np. betablokery. Na początku proponuję skonsultować problem z kardiologiem. Pozdrawiam serdecznie!