Kobieta

Mam bardzo niskie żelazo i nie wiem, czym to jest spowodowane. Moje wyniki to żelazo, które wynosi 27, i reszta wyników UIBC 374, TIBC 402, MOCZNIK 3,98, KREATYNINA 74,93, glikoza 5,41, cholesterol 4,77, trójglicerydy 0,59, Aso mam poniżej 200, CPR ujemne, RF ujemne, OB 8, TSH 1,64, JBC 6,9, RBC 4,71, HGB 10,5, HCT 34, MCV 72,4, MCH 22,3, MCHC 30,8, PLT 358. Zrobiłam też USG brzucha i wszystko wyszło wporządku. Gdzie może jeszcze tkwić przyczyna, że żelazo jest tak niskie? Jakie wyniki powinnam jeszcze wykonać? Mogę jeszcze dodać iż byłam też u ginekologa i również wszystko wyszło wporządku.Obecnie dostałam żelazo w postaci płynnej, ale to bardzo długa kuracja, przynajmiej pół roku, a czeka mnie usunięcie migdałów, bo są w strasznym stanie.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Dużym problemem jest to, że nie podała Pani jednostek, w których wyrażone są wyniki parametrów gospodarki żelazem (Fe, TIBC, UIBC). Domyślam się, że skoro pisze Pani, że żelazo jest obniżone, to jego wartość podana jest w mg/dl (norma wynosi wtedy zwykle 60-180). Nie chcę natomiast spekulować na temat jednostek TIBC i UIBC.

Na niedobór żelaza wskazuje również wynik morfologii - zbyt niskie jest stężenie hemoglobiny, objętość krwinki czerwonej, zawartość i stężenie hemoglobiny w krwince. Pozostałe badania nie budzą zastrzeżeń.

Niedobór żelaza w organizmie może być spowodowany trzema grupami przyczyn: utratą krwi (niekoniecznie objawowe krwawienia z przewodu pokarmowego, dróg moczowych, dróg rodnych), upośledzonym wchłanianiem (w przewlekłych chorobach jelit, podczas spożywania substancji zmniejszających wchłanianie żelaza) oraz niedoborem tego pierwiastka w diecie (na przykład u wegetarian).
Pisze Pani o problemach z migdałkami - tego typu przewlekły stan zapalny może również w pewnym stopniu przyczyniać się do niedokrwistości.

Z prostych badań mogących wnieść dodatkowe informacje co do przyczyny anemii powinna Pani jeszcze wykonać badanie kału na krew utajoną, badanie ogólne moczu. Być może konieczne będzie także wykonanie badań endoskopowych przewodu pokarmowego ( gastroskopii, kolonoskopii). Diagnostyka powinna być prowadzona oczywiście przez lekarza, który zleci odpowiednie badania w logicznej kolejności.

Powinna Pani przyjmować także zalecony preparat żelaza. Odbudowywanie zasobów żelaza jest rzeczywiście długotrwałe, jednak parametry morfologii krwi normalizują się szybciej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Żelazo we krwi – Żelazo we krwi jest ważnym parametrem w diagnozie różnych chorób. Pomiar stężenia tego mikroelementu pozwala na zdiagnozowanie choroby, jaką jest wrodzona hemochromatoza. Badanie stężenia żelaza wykonywane jest także przy podejrzeniu sytuacji, gdy występuje niedobór żelaza we krwi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Dowiedz się więcej na ten temat


Pomocni lekarze

Wyszukaj lekarza po opiniach