Bardzo niskie żelazo

Mam bardzo niskie żelazo i nie wiem, czym to jest spowodowane. Moje wyniki to żelazo, które wynosi 27, i reszta wyników UIBC 374, TIBC 402, MOCZNIK 3,98, KREATYNINA 74,93, glikoza 5,41, cholesterol 4,77, trójglicerydy 0,59, Aso mam poniżej 200, CPR ujemne, RF ujemne, OB 8, TSH 1,64, JBC 6,9, RBC 4,71, HGB 10,5, HCT 34, MCV 72,4, MCH 22,3, MCHC 30,8, PLT 358. Zrobiłam też USG brzucha i wszystko wyszło wporządku. Gdzie może jeszcze tkwić przyczyna, że żelazo jest tak niskie? Jakie wyniki powinnam jeszcze wykonać? Mogę jeszcze dodać iż byłam też u ginekologa i również wszystko wyszło wporządku.Obecnie dostałam żelazo w postaci płynnej, ale to bardzo długa kuracja, przynajmiej pół roku, a czeka mnie usunięcie migdałów, bo są w strasznym stanie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dużym problemem jest to, że nie podała Pani jednostek, w których wyrażone są wyniki parametrów gospodarki żelazem (Fe, TIBC, UIBC). Domyślam się, że skoro pisze Pani, że żelazo jest obniżone, to jego wartość podana jest w mg/dl (norma wynosi wtedy zwykle 60-180). Nie chcę natomiast spekulować na temat jednostek TIBC i UIBC.

Na niedobór żelaza wskazuje również wynik morfologii - zbyt niskie jest stężenie hemoglobiny, objętość krwinki czerwonej, zawartość i stężenie hemoglobiny w krwince. Pozostałe badania nie budzą zastrzeżeń.

Niedobór żelaza w organizmie może być spowodowany trzema grupami przyczyn: utratą krwi (niekoniecznie objawowe krwawienia z przewodu pokarmowego, dróg moczowych, dróg rodnych), upośledzonym wchłanianiem (w przewlekłych chorobach jelit, podczas spożywania substancji zmniejszających wchłanianie żelaza) oraz niedoborem tego pierwiastka w diecie (na przykład u wegetarian).
Pisze Pani o problemach z migdałkami - tego typu przewlekły stan zapalny może również w pewnym stopniu przyczyniać się do niedokrwistości.

Z prostych badań mogących wnieść dodatkowe informacje co do przyczyny anemii powinna Pani jeszcze wykonać badanie kału na krew utajoną, badanie ogólne moczu. Być może konieczne będzie także wykonanie badań endoskopowych przewodu pokarmowego ( gastroskopii, kolonoskopii). Diagnostyka powinna być prowadzona oczywiście przez lekarza, który zleci odpowiednie badania w logicznej kolejności.

Powinna Pani przyjmować także zalecony preparat żelaza. Odbudowywanie zasobów żelaza jest rzeczywiście długotrwałe, jednak parametry morfologii krwi normalizują się szybciej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.