Bardzo proszę o interpretację wyników biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej

Wynik biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej: Erytrocyty, skąpy koloid, makrofagi, rozproszone limfocyty i granulocyty, skupienia normotypowych thyreocytów. Obraz cytologiczny może odpowiadać struma nodosa colloides partim cystica. Bardzo dziękuję za poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawiony wynik biopsji cienkoigowej gruczołu tarczowego odpowiada obrazowi: wola guzowatego koloidowego, częściowo torbielowatego.

Jest to zmiana łagodna gruczołu tarczowego, polegająca na tworzeniu się w jego obrębie guzków, które w niektórych przypadkach mogą w nadmiarze wydzielać hormony tarczycy. Wtedy schorzenie nazywane jest wolem guzowatym nadczynnym. W takiej sytuacji leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wydzielanie hormonów tarczycy, często w związku z uciskiem powiększającego się gruczołu na tchawicę, stosuje się leczenie operacyjne w postaci subtotalnego (niecałkowitego) usunięcia gruczołu tarczowego. W przypadku wola guzowatego nieczynnego postępowaniem jest obserwacja i ewentualne leczenie operacyjne ze wskazań takich, jak opisane wyżej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.