Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 8 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bardzo proszę o interpretację wyniku rtg płuc

W szczytach obu płuc widoczna jest pogrubiała opłucna. Płuca bez zmian naciekowych. Kąty i przepona wolne. Sylwetka serca i rysunek naczyń prawidłowe. Dodatkowo zrobiłam badanie krwi (morfologia - 18 parametrów) i badanie moczu - wyniki wyszły bardzo dobre. Martwię się, ponieważ mam planowany zabieg wycięcia zmiany (36 mm) na jajniku. Boję się, że jest to jakiś nowotwór, a pogrubiała opłucna sugeruje przerzuty. Czy mam powody do niepokoju? Ginekolog mówi, że zmiana jest endometrialna, ale te płuca...
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam!

Opisywane przez radiologa pogrubienie opłucnej, bez innych objawów ze strony płuc, oraz innych opisywanych zmian, nie wskazuje na charakter nowotworowy pierwotny, ani tym bardziej przerzutowy. Tego typu zmiana występuje najczęściej jako następstwo przebytego stanu zapalnego bądź gruźlicy. Często jest tak, że przyczyna nigdy nie jest możliwa do ustalenia.

Tak czy owak, to badanie rentgenowskie klatki piersiowej nie może być przeciwwskazaniem do operacji ginekologicznej, której ma się Pani poddać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy