Bardzo widoczna żyła mózgu

Dzień dobry. Bardzo proszę o odpowiedź. Mam zatkaną tętnicę szyjną wewnętrzną oraz zatokę strzałkową mózgu - opisy badań są tu: http://img31.imageshack.us/img31/1993/angiomri20100125b.jpg, http://img215.imageshack.us/img215/2108/mrigowy20100125b.jpg 1. Lekarz stwierdził trombofilię w związku z niedoborem białka C i zażywam leki. Od jakiegoś czasu mam bardzo widoczną żyłę skroniową. Proszę spojrzeć tu: http://img249.imageshack.us/img249/5999/snapshot02.png. I mam pytanie - czy to czymś grozi? Czy może ta żyła pęknąć i spowodować wylew? Co z tym zrobić? Ta żyła coraz bardziej jest widoczna i na coraz dłuższym odcinku; może to jest choroba Hortona, mimo że CRP mam 1,4, a OB 23? Czy ta żyła łączy się z zatoką strzałkową mózgu? Bardzo proszę o odpowiedź i jakieś wskazówki, co robić i co jeszcze zbadać, bo już nie daję rady fizycznie i psychicznie.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Całkowicie niedrożną tętnicę nie można już poddać operacji udrażniania, ale jak wynika z badania, ma Pan dobrze rozwinięte krążenie oboczne, tzn. krew dociera na właściwe miejsce innymi "drogami".  Opisane ognisko naczyniopochodne wskazuje, że przeszedł Pan udar, najprawdopodobniej niemy klinicznie. Przy zakrzepicy zatok mózgu, zazwyczaj potrzebne jest wdrożenie leczenia heparynami drobnoczęsteczkowymi s.c., zwłaszcza jeżeli są przy tym podwyższone D-dimery.

Jeżeli chodzi o problem najbardziej Pana nurtujący w tej chwili - żyła skroniowa (jest środkowa i powierzchowna) nie ma połączenia z zatoką strzałkową, za pośrednictwem innych żył uchodzi do żyły szyjnej wewnętrznej. Natomiast na zdjęciu przez Pana umieszczonym, rzeczywiście widać najprawdopodobniej tętnicę skroniową i są przesłanki, by podejrzewać zapalenie tętnicy skroniowej (choroba Hortona). Choroba ta zazwyczaj zaczyna się po 50 roku życia, towarzyszy jej bolesność głowy oraz tętnicy skroniowej (jest osłabienie tętna na niej). Badaniem rozstrzygającym  w przypadku objawów niecharakterystycznych (np. bez przyspieszonego OB) jest biopsja tętnicy. Dlatego proponuję wizytę u reumatologa.

W przypadku potwierdzenia rozpoznania olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnicy skroniowej, rzeczywiście najgroźniejszym powikłaniem jest pęknięcie tętniaka - na szczęście jest to rzadkie powikłanie. Leczenie z wyboru w tej jednostce chorobowej to kortykoterapia (sterydoterapia).

Ponadto powinien być Pan pod opieką Poradni Neurologicznej ze względu na opisane wcześniej odchylenia.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!