Bardzo wysoki poziom bilirubiny

Mam pytanie odnoście bardzo wysokiego poziomu bilirubiny u noworodka. W 4 dobie była na poziomie 340(umol/l) w 5 dobie 227 a w 6 było 185. Czy tak wysoki poziom może jakoś negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka? Czytałem że wysoki poziom może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Dziecko przez 3 dni poddane było fototerapii. Okulistyczne badanie dna oka wykazało zwężenie jednej ze źrenic 2mm. Czy ma to związek z zastosowaniem fototerapii? Dodam że nie ma konfliktu serologicznego i nie jest wcześniakiem

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, negatywnie na rozwój dziecka mógłby wpłynąć brak rozpoczęcia leczenia, poziom bilirubiny w 4. dobie był wysoki, ale wobec skutecznej fototerapii (spadek) ryzyko powikłań jest bardzo niskie. Niebezpieczny byłby przede wszystkim wysoki poziom bilirubiny utrzymujący się przed dłuższy czas (klika dni).

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Jeżeli podczas fototerapii dbano o prawidłowe zasłonięcie oczu to związek zwężenia źrenicy z leczeniem jest mało prawdopodobny. Przede wszystkim należy zastosować się do zaleceń okulisty (ew. kolejne kontrole). W momencie narodzin wzrok noworodka nie jest jeszcze rozwiniętym zmysłem i stąd badania interpretuje się inaczej, niż u dorosłych.