Bawienie lalkami przez 6-letniego chłopca

witam,mam pytanie do psychologa.mianowicie mój 6 letni syn bawi się lalkami,od zawsze woli je od innych zabawek.lubi je czesać,przebierać,w sklepach woli oglądać działy z lalkami i zabawkami dla dziewczynek.czy powinnam się bać,przejmować tym?czy powinnam ograniczyć mu zabawy lalkami?czy pozwolić jak dotąd bawić się nimi?czy zasięgnąć porady z synkiem u psychologa?proszę o opinię.pozdrawiam.

Witam Panią serdecznie. W mailu nie ma informacji na temat Państwa rodziny, na temat charakteru relacji syna z Panią, z ojcem, jak również na temat tego, czy chłopiec ma rodzeństwo. Rzetelny wywiad jest niezbędny żeby móc zastanowić się czemu służą zabawy z lalkami i dlaczego synek tego tak potrzebuje. Należałoby więc dobrze go zrozumieć. W zabawie dziecko bardzo wiele mówi nam o sobie. Ciekawa jestem czego dotyczą te zabawy: czy pragnie się kimś opiekować, o kogoś dbać, czy sam chce, żeby ktoś o niego dbał tak jak kiedyś robiła to Pani (czesanie, przebieranie)? Nie zalecałabym Pani ograniczania tych zabaw, ale zastanowienia się nad ich przyczynami. Ja osobiście radziłabym Pani zgłoszenie się na konsultację do psychologa - psychoterapety, żeby zobaczyć czy w wywiadzie nie można znaleźć przyczyn takich preferencji syna. Żeby jednak chłopca nie stresować i nie wprowadzać obawy, że robi coś złego radziłabym, żeby Pani zgłosiła się do psychologa sama. Małgorzata Danielewicz