Bezbólowe krwawienie w ciąży

Witam, mam 23 lata i jestem w 32 tygodniu ciąży. W ostatnim czasie pojawił sie ból brzucha, tzn. ból jest wręcz taki sam, jak przy miesiączce, a poza tym mój dzidziuś jest bardzo ruchliwy, najbardziej w nocy i nie mogę przez to spać, ale nie wiem, czy ma to jakiś związek. Na dodatek przy podcieraniu się, od czasu do czasu pojawiają się krople krwi, ale szybko ustępują. Na szczęście nie jest to krwawienie, ponieważ nie mam na bieliznie ani na wkładce krwi. Kiedyś zdażyło mi się mocniejsze troszkę krwawienie, ale lekarz który mnie prowadzi, stwierdził, że może to być od nadżerki. Nie wiem, co mam myśleć, nie wiem, czy mojemu dziecku grozi jakieś niebezpieczeństwo związane z tymi dolegliwościami??? A czy mogą się już pojawić skurcze w takiej fazie ciąży? Z góry dziękuję i czekam na szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skurcze macicy na tym etapie ciąży mają prawo występować, są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się już po 20 tygodniu ciąży i pod koniec stają się częstsze. Bóle "miesiączkowe" są u Pani zapewne spowodowane właśnie skurczami. Ruchliwość płodu osiąga zwykle swój szczyt ok. 32 tygodnia.

Plamienia, które Pani opisuje, wydają się rzeczywiście niegroźne - nie są obfite, nie towarzyszy im silny ból w podbrzuszu (co wskazywałoby na możliwość przedwczesnego oddzielenia się łożyska), z drugiej strony nie wspomina Pani, aby rozpoznano u Pani w USG łożysko przodujące, które objawia się bezbólowymi krwawieniami. Gdyby jednak skurcze zaczęły pojawiać się w krótszych odstępach i/lub nasiliły się, to powinna Pani pojechać do szpitala, ponieważ istnieje groźba porodu przedwczesnego.

Pozdrawiam serdecznie.