Bezpieczeństwo masażu przy miażdżycy

Mój tato choruje na cukrzycę i miażdżycę. Wskutek tych dolegliwości i leczenia nowotworu chemio i radioterapia Od lat większość dnia spędza leżąc. Jest niezdyscyplinowany mówiąc o aktywności fizycznej. Niedawno zauważyłam, że jego paznokcie u stóp są fioletowe, a stopy często mocno opuchnięte, dodatkowo nie umknęło mi to, że widać jakby zaschnięta krew między palcami. Chciałam mu zakupić masażer wodny do stóp z funkcją ozonowania. Czy masaż przy tych dolegliwościach jest bezpieczny?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, jeśli miażdżyca dotknęła tętnice kończyn w zaawansowanym stopniu, a cukrzyca zaatakowała naczynia i nerwy kończyn dolnych, masażer jest przeciwwskazany. Konieczna jest systematyczna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Ojciec powinien pozostawać po stałą opieką kardiologa i diabetologa. Pozdrawiam.

Proszę wezwać lekarza rodzinnego , ja , bez zbadania pacjenta nie jestem w stanie udzielić porady!!! NIE ISTNIEJE LECZENIE PRZEZ INTERNET , zż