Bezpieczne odchudzanie: jak je przeprowadzić?

Witam. Jestem mamą rocznej córeczki. Po ciąży przytyłam 10 kg mam 150 cm wzrostu i ważę 60 kg. Proszę pomóżcie mi wybrać jakąś dietę. Ile kalorii powinnam zjadać dziennie? Mam 29 lat. Jedyne moje ćwiczenia to spacery z córeczką po pół godziny oraz ostatnio zumba fitness w domu. Z góry dziekuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych wartości masy ciała i wzrostu wynosi 26,7. Biorąc pod uwagę, że norma mieści się w granicach 19-24,9, oznacza to, że masz nadwagę. Zdecydowanie zatem, dla zdrowia, warto zredukować masę ciała do wartości prawidłowych. Pamiętaj jednak, że chwilowe diety nie pomogą Ci osiągnąć trwałego efektu, a ponadto mogą powodować liczne problemy zdrowotne (na przykład zaburzenia żołądkowo-jelitowe). Powinnaś zatem zastosować działanie kompleksowe pod postacią zmiany sposobu odżywiania oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Ćwicz co najmniej 3-4 razy w tygodniu przez 45 minut. Odżywiać zaś powinnaś się według zasad opisanych przez piramidę żywienia.

Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, słodzone napoje oraz słone przekąski,
- ogranicz spożycie tłuszczu,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych, jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.

Pamiętaj jednak, że na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Jeżeli jednak będziesz systematycznie przestrzegać opisanych zasad, masa ciała regularnie będzie spadać.