Bezpłatne leczenie depresji w bulimii

Witam. Mam 19 lat, a od 4 choruję na bulimię. Jest to już taki stan choroby, że nie wyobrażam sobie, aby mogło być gorzej. Są takie dni, że naprawdę odechciewa mi się żyć. Wiem, że potrzebuję terapii, ale na tą chwilę jest to dla mnie zbyt kosztowne, gdyż studiuję, a rodzina nie wie nic o chorobie i chcę, aby tak pozostało. I tu pojawia się moje pytanie: czy możliwe jest uzyskanie skierowania lekarskiego na bezpłatną terapię? Ewentualnie czy istnieje jakiś ośrodek w okolicy trójmiasta z dofinansowaniem ? Czy jedynym wyjściem jest wizyta na prywatnej (kosztownej) konsultacji u psychologa ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!

Jest Pani osobą dorosłą, więc rodzina nie zostanie poinformowana o Pani stanie zdrowia oraz problemach psychicznych. W przypadku głębokich zaburzeń wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry. Do psychiatry nie potrzebne jest skierowanie. Może Pani udać się do tego specjalisty na wizytę w ramach ubezpieczenia NFZ. Psychiatrzy przyjmują w poradniach zdrowia psychicznego. Takie poradnie znajdują się przy większości szpitali. Leczenia zaburzeń odżywiania odbywa się na oddziałach psychiatrycznych i również może być refundowane. Na temat takiej terapii należy porozmawiać lekarzem, który będzie mógł wskazać konkretny ośrodek i skierować Panią do niego. Pomoc psychologa czy psychoterapeuty również jest wskazana. Może Pani z niej korzystać bezpłatnie. W większości poradni psychologicznych (państwowych) wymagane jest skierowanie na terapię od lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego. O możliwość podjęcia się terapii psychologicznej warto dowiedzieć się w poradni zdrowia psychicznego, kiedy będzie Pani na wizycie u lekarza psychiatry.

Pozdrawiam