Bezpłodność a odżywki kulturystyczne

Witam. chciałem się zapytać czy odzywki kulturystyczne, które używam czyli gainer i kreatyna, wcześniej brałem BCAA pogarszają jakość nasienia co powoduje trudności w staraniu się o potomka lub doprowadzają do bezpłodności?

Dzień dobry,
Istnieją przypuszczenia, że odżywki dla kulturystów przyjmowane regularnie, przez dłuższy czas, mogą negatywnie wpływać na gospodarkę testosteronu, która w sposób bezpośredni wpływa nie tylko na jakość nasienia, ale także na funkcjonowanie układu rozrodczego w ogóle.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Witam,
Spotkałam się z opiniami, iż istnieje wysokie prawdopodobieństwo pogorszenia jakości nasienia i inne konsekwencje zdrowotne związane z długotrwałym i systematycznym przyjmowaniem odżywek kulturystycznych.
Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka

Prawda jest taka, że nikt nie bada suplementów diety i nie mamy pewności czy w opakowaniu jest dokładnie to co jest wyszczególnione na etykiecie. W Niemczech kilka lat temu prowadzono badania, które dowiodły, ze około 70% odżywek zawiera różne dodatki, o których nie wspomniano na etykiecie, głównie pochodne hormonów. Nie znaczy to oczywiście, że odzywki, które Pan stosował mają jakiś wpływ na płodnośc ale niestety na 100% wykluczyc tego nie mozemy.