Bezpodstawne skargi 79-letniej babci

Miszkam z mamą i 79 letnią babcią. Bardzo kocham moją babcię i jestem do niej mocno przywiązana, wychowywała mnie razem z mama.Babcia Lubi ciszę i spokój ostatnio pojawił się konflikt z sąsiadami.Sprowadziła się do nich córka z dwójką małych dzieci. W nocy nie da się spać. Nie wysypiam się,do pracy chodzę wykończona.Babcia poszła i nagadała na mnie i mamę znienawidzonej sąsiadce.Płakała,że źle ja traktujemy,co nigdy nie miało miejsca. Czuję się zdradzona i zraniona babcia przestała sie odzywac

Proszę Pani,
Proszę rozmawiać z babcią. jeśli nie rozmawiamy, nie wiemy co się dzieje. Jest przecież możliwe, że następują zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym u osób w tym wieku, stąd są możliwe wypowiedzi, które byłyby zaskakujące dla pani. Proszę rozmawiać z babcią.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry!

U osób starszych z wiekiem mogą pojawiać się nie tylko dolegliwości czysto fizyczne, ale także zmiany w pamięci, myśleniu, postrzeganiu itp. Obniża się sprawność umysłowa, zaburzają funkcje poznawcze, a także mogą zmieniać się cechy osobowości. Częściowo są to naturalne zmiany związane ze starością, w dużym stopniu jednak objawy chorobowe, którym można przeciwdziałać. Demencja starcza, choć dotyka dużej części ludzi, nie jest normą. Takie zmiany jak myśli urojeniowe, konfabulacje, zmiany uczuciowości, nastroju itp. mogą też być zwiastunem chorób np. Alzheimera. Proszę skonsultować się z lekarzem babci.

Pozdrawiam!

Drażliwość, agresja (także ta werbalna), zmiany nastrojów, a także trudności w koncentracji, nie rozpoznawanie bliskich itp mogą być objawami poważnych chorób związanych z wiekiem np otępienia lub Choroby Alzheimera. Zachęcałabym do kontaktu z lekarzem geriatrą i diagnostyki a w razie potrzeby podjęcia leczenia.

Witam,
Sytuacja w Pani domu jest naprawdę ciężka. Pani Babcia jest dalej tą samą kobietą, którą Pani znała wcześniej. To co się wydarzyło najprawdopodobniej nie odnosi się do Pani ani Mamy. Pani Babcia najprawdopodobniej w wyniku sytuacji stresowej, jaką wszyscy przeżywacie zareagowała w tak zaskakujący sposób. Myślę, że obniżeniu uległo funkcjonowanie procesów poznawczych (pamięci, orientacji itp.). Nie jest to niczyja wina. To co jest ważne, to żeby Babcia poszła do lekarza, najlepiej psychiatry, który po wykonaniu badań zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli nie wyrazi zgody na kontakt z lekarzem psychiatrą to proszę spróbować najpierw z lekarzem rodzinnym lub neurologiem. Gdyby dalej były trudności można zdecydować się na konsultację lekarza psychiatry w Waszym domu. Ważne by rozpocząć leczenie tak szybko, jak to tylko możliwe.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Czernik