Bezradność wobec autoagresji dziecka

Mam syna, który ma trzy i pół roku. Od prawie 2 lat mamy z mężem z nim taki o to problem: syn kiedy coś nie idzie po jego myśli, albo czasem też bez powodu, kładzie się na podłodze i uderza głową, krzycząc przy tym strasznie i wyginając się. Potrafi też walić w ścianę lub w meble. Robi to obecnie tak długo, aż któreś z nas nie podejdzie i go nie przytuli, bądź nie podniesie. Nie bardzo wiemy co robić? Byliśmy u lekarza, ale ten powiedział, że to minie i że jest ok. Czasem jest też tak, że syn nie chce wychodzić na dwór, trzeba go namawiać. Bardzo proszę o odpowiedź.

Dziękuję

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Podają Państwo zbyt mało informacji na temat zachowania i dotychczasowego rozwoju dziecka, aby np. podejrzewać autyzm.

Z opisu wynika, że frustrujące Państwa zachowania pojawiają się w określonych sytuacjach. Może to wskazywać np. na wyuczony sposób rozładowywania przez dziecko emocji i zyskiwania uwagi rodziców.

U trzyletniego dziecka silnie wyraża się potrzeba rozładowywania emocji, dziecko w tym wieku może wyrażać swoje poczucie braku bezpieczeństwa częstym płaczem i domagać się uwagi otoczenia.

W razie wystąpienia autoagresywnego zachowania (np. walenia głową) należy zapewnić dziecku bezpieczeństwo - przytrzymać, mocno objąć.

Warto zastanowić się nad tym, jakie sytuacje poprzedzają agresywne zachowania dziecka, w jaki sposób można je zmodyfikować.

W razie wątpliwości co do diagnozy polecam konsultację w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci.

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Przytulanie i uspokajanie dziecka to dobry sposób. Powinni Państwo wprowadzić też jasne zasady i konsekwencję bo być może takim zachowaniem dziecko wymusza na Was to co chce. Jeśli za każdym razem dostaje to czego pragnie w danym momencie to trudne zachowanie będzie się nasilać.
Warto też zrobić konsultację neurologiczną.
Pozdrawiam AM