Bezsenne noce, stres, ból nóg i uczucie nieuzasadnionego lęku a objawy nerwicy

witam, od dwóch tygodni mam objawy nerwicy; zaczeło się od bezsennych nocy i stresu z tym związanego, potem ból nóg, pleców i uczucie nieuzasadnionego lęku, który mija po paru godzinach, czasami trzyma przez większą część dnia, ostatnio zauważyłem że chyba przechodzi..wczoraj czułem się w pełni komfortowo, dzisiaj już na 50%, czy to mogą być objawy nerwicy?

Witam serdecznie,
Opisane objawy mogą świadczyć o tzw. nerwicy, ale zachęcam najpierw do wizyty u lekarza u przeprowadzenia odpowiednich badań. Dopiero po wykluczeniu podłoża somatycznego, warto udać się do psychoterapeuty na terapię. W przypadku opisanych objawów dobrze sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Objawy, które Pan opisuje należałoby skonsultować z lekarzem celem wykluczenia podłoża somatycznego. Prawdopodobne, że jest to reakcja na stres, w której bezsenność wynika z trudności w odprężeniu się i ciągłym myśleniu o czymś. Ból pleców i nóg wynikać może z napięcia psychicznego w ciągu dnia, które objawia się napinaniem partii mięśni. Myślę, że dodatkowo niezrozumienie tego, co z Panem się dzieje wzmaga poczucie napięcia i tworzy błędne koło objawów.
Może Pan rozważyć psychoterapię, albo zacząć od stosowania technik relaksacyjnych bądź innych naturalnych form odprężenia, np. aktywności fizycznej.

Witam,
Pana problemy mogą mieć podłoże zarówno somatyczne jak i psychologiczne. warto najpierw wybrać się do internisty, szczególnie w celu wyjaśnienia bólu nóg i pleców. Natomiast napady nieuzasadnionego lęku, bezsenność są tematami wartymi poruszenia na konsultacji u psychoterapeuty. Proszę poszukać osoby godnej zaufania - psychoterapeuta to osoba, która ukończyła profesjonalne szkolenie z psychoterapii (rekomendowane przez PTP) oraz pracuje pod stałą superwizją. Jeśli dobrze poczuje się Pan w kontakcie z wybraną osobą, to w zasadzie każdy nurt będzie pomocny.
Pozdrawiam i życzę powodzenia