Bezsenność i palenie marihuany

Jestem 17-latkiem i nie mogę po prostu zasnąć wcześnie w nocy :) Chodzi o to, że oczywiście moja mama mówi, że problem związany jest z długim przesiadywaniem przed komputerem, co u mnie zdarza się bardzo często, ale myślę, że to nie chodzi o to, bo zawsze siedziałem długo przed komputerem i nigdy nie miałem takiego problemu ze snem:) Zasypiałem góra o 2-3 w nocy i nie miałem żadnego problemu ze snem, a teraz... Od kiedy zerwałem ze swoją dziewczyną (4 miesiące temu), miewam często ten problem. Często czuję się przygnębiony, jakoś czasem nie chce mi się po prostu żyć. Oprócz tego po zerwaniu ze swoją dziewczyną zacząłem palić marihuanę. Czy ona też może się wiązać z kłopotami ze snem? Bo ja od jakiegoś czasu już podejrzewam, że mam chyba depresję. Im bardziej się dołuję, tym większą mam ochotę zapalić. Gdy już zapalę, nie ma problemu z zaśnięciem, ale to chyba każdy wie, że marihuana pomaga we śnie...

Tyle, że częściej od ochoty zapalenia, po prostu chyba tęsknię za swoją ex-dziewczyną i marzę, by móc po prostu zasnąć z jakąś dziewczyną u boku... Czy to depresja? Czy może marihuana namieszała mi tak w głowie? Proszę o odpowiedź :)!

P.S. Co do zaśnięcia, zasypiam o 6-7 rano dopiero, ale o dziwo śpię 8 godzin. Zawsze budzę się około 14-15, czasem wcześniej. I często po kilku godzinach, mniej więcej o 18-19, znowu mam ochotę zasnąć, staję się senny... Czasem zasypiam i budzę się po 2-3 godzinach, i znowu mam problem z zaśnięciem w nocy;| Pomocy:(:(

Witam!

Na Twoje problemy ze snem mają z pewnością wpływ co najmniej trzy czynniki.

Pierwszy z nich to dysregulacja ośrodka snu. Przesuwając systematycznie godzinę położenia się do łóżka, ustawiłeś swój ośrodek snu na godziny poranne. Podobne problemy mają np. osoby pracujące w trybie zmianowym. Aby odwrócić ten mechanizm, należałoby teraz zrobić rzecz odwrotną - czyli systematycznie kłaść się o kwadrans - pół godziny wcześniej. Nie należy również odsypiać w ciagu dnia i robić sobie drzemek, zwłaszcza o tak późnych godzinach.

Prawidłowej higienie snu nie sprzyja również spędzanie długich godzin przed komputerem, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Siedzenie przed ekranem komputera, który emituje dość silne światło oraz jest żródłem pola elekromagnetycznego pobudza mózg do aktywności i zaburza sen. Niekorzystnie wpływa równiez bezruch, przebywanie w słabo wentylowanym pokoju.

Kolejnym bardzo ważnym problemem jest palenie marihuany. Kanabinole moga powodować paradoksalne działanie pobudzające. Poza tym, nigdy nie masz pewności, czy palisz tylko marihuanę. Marihuana może zawierać domieszkę substancji o działaniu psychostymulujących, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i syntetycznego. Dlatego też używanie nielegalnych środków zawsze jest ryzykowne.

Jak sam zauważasz, palenie marihuany nie rozwiązuje Twojego problemu - nie może sprawić, że dziewczyna wróci, a nawet nasila tęsknotę i bezradność. Proszę, abyś przestał stosować środek, który może przysporzyć Ci tylko nowych problemów. Krótkotrwała bezsenność związana z sytuacją stresową, jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeśli jednak problem przedłuża się, warto skonsultować się z lekarzam psychiatrą oraz psychologiem.

Pozdrawiam