Bezsenność po odstawieniu leków psychotropowych - jak sobie z nią poradzić?

Witam! Nigdy nie miałam problemów ze snem. Jakieś 8 lat temu zaczęłam przyjmować lek psychotropowy  (grupa SSRi). Po odstawieniu leku (odstawiałam bardzo powoli), na małej dawce po jakimś czasie zaczynają się problemy ze snem. Nie działają wtedy żadne, nawet najmocniejsze leki nasenne. Wytrzymałam pół roku, w tym czasie żaden lekarz nie wierzy jak to jest możliwe, nie spałam nawet minuty. Czułam się strasznie dziwnie, jakbym była cały czas pobudzona i nie potrzebowałam snu. Pomaga mi tylko wrócenie do leku i to też dopiero po ok. 3 tygodniach zaczynam już kilka godzin spać. Problem jest w tym, wiem, że żaden lekarz mi nie da tego potwierdzenia, czy będąc w ciąży bardziej szkodliwe jest branie leku czy bezsenność przez cały okres ciąży? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Bezsenność w Pani przypadku jest prawdopodobnie spowodowane zespołem dyskontynuacji.
Na ten temat może Pani przeczytać na łamach naszego serwisu: http://portal.abczdrowie.pl/odstawienie-lekow-przeciwdepresyjnych
Lekarz prowadzący powinien Panią szczegółowo poinformować o tym, jak odstawić lek.
Niektóre substancje, takie jak np. paroksetyna, powodują szczególnie nasilone zespoły dyskontynuacji.
W przypadku długiego przyjmowania leku, jego odstawienie może zająć klika miesięcy.
Nie wiem, z jakich wskazań tak długo przyjmowała Pani lek. Nie powinno być jednak tak, że jedynym powodem jego przyjmowania jest trudność w jego odstawieniu.
Jeśli  planuje Pani zajście w ciążę, odstawienie leku jest tym bardziej zasadne. Żaden z leków psychotropowych nie ma kategorii A (leki w pełni bezpieczne dla płodu). Warto zastanowić się, jakie mogły być przyczyny nieefektywnego leczenia bezsenności- nie wiem, jakie leki Pani stosowała i w jakich dawkach, być może mają na to wpływ również inne przyczyny- poza leczeniem farmakologicznym. Wszystkie te czynniki należałoby ponownie przeanalizować, tak aby leczenie było adekwatne do przyczyny i powodowało jak najmniej objawów niepożądanych.

Serdecznie pozdrawiam