Bezsenność u kobiety po ciężkim porodzie

Witam, zwracam się do państwa z pytaniem, czy u kobiety po ciężkim porodzie trwajacym ok 16h, normalne jest to ze nie może spać (praktycznie w ogóle nie spi 1 lub 2h na dobę) i cały czas chce rozmawiac, nie dopuszczajac nikogo do słowa. Od porodu mineło juz 6 dni, a ww objawy nie ustępują wręcz odwrotnie. Oprócz tego, ma ciągłe zmiany nastrojów. Co robić czekać, czy udać się do spejalisty? A jeżeli już to psycholog czy raczej ginekolog?

Witam
Od porodu minęło zaledwie 6 dni, organizm kobiety musi w tym czasie uporać się ze swoistym hormonalnym trzęsieniem ziemi, stąd częste zmiany nastroju, tak niepokojące dla otoczenia. Ponadto jeśli poród przebiegał szczególnie ciężko, stał się doświadczeniem silnie stresogennym, niewykluczone, że traumatyzującym. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie są rzeczywiste powody opisywanych objawów, z całą jednak pewnością należałoby je skonsultować z lekarzem psychiatrą - nie można bowiem wykluczyć, że mamy do czynienia z poważniejszymi zaburzeniami okresu połogu (szczególnie niepokoi brak potrzeby sny, atypowa gadatliwość - objawy maniakalne, nietypowe dla tzw. baby blues).