Bezsenność z powodu stresu

Witam serdecznie! Mam 21 lat i od pewnego czasu cierpię na bezsenność. To już nawet nie jest przerywany sen, nie śpię po prostu całą noc. Jestem wtedy pobudzona, serce bije mi bardzo szybko i mocno. Czasami trzęsą mi się ręce lub nogi, kilka razy miałam też mrowienie nóg. Taki stan utrzymuje się do rana, czasami do popołudnia. Staram się przed snem wypić herbatę z melisy, nie myśleć o niczym stresującym, ale to i tak nie działa... Dziwne jest to, że rano nie odczuwam nadmiernego zmęczenia, funkcjonuję normalnie - z tym że nadal mam wrażenie, jakbym w organizmie miała zbyt dużo adrenaliny. Od czasu do czasu miewam też zachwiania nastrojów. Złoszczę się bez konkretnego powodu, po czym powraca dobry humor, a wieczorem chce mi się płakać. Czasami nie śpię dwie noce, czasami jedną, dwa dni przesypiam normalnie i później znowu to samo. Objawy te zauważyłam ok. miesiąca temu. Pracuję, studiuję - czy skutków powyższych objawów mogę doszukiwać się w stresie? Czy to coś poważnego, czy przejściowy stan? Bardzo proszę o poradę i o pomoc.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani listu nie postawię konkretnej diagnozy. Zresztą to byłoby nadużycie. Mogę jedynie spekulować, co do potencjalnych przyczyn Pani dolegliwości. Myślę, że Pani nieprzespane noce to nie kwestia bezsenności z powodu stresu i podwyższonego stężenia adrenaliny. Źródła zaburzeń mogą tkwić w psychice, ale rzetelne rozpoznanie wymaga oczywiście bezpośredniej wizyty u lekarza. Zaburzenia snu, przyspieszona praca serca, pobudzenie psychoruchowe, drżenie mięśni, dziwne wrażania czuciowe w obrębie kończyn, płaczliwość, irytacja, huśtawki nastroju mogą wskazywać na zaburzenia lękowe (nerwicowe) albo na zaburzenia depresyjne, które maskują się pod postacią objawów somatycznych (cielesnych). Niewykluczone też, że cierpi Pani na zaburzenia mieszane (depresyjno-lękowe). Być może choruje Pani na zespół niespokojnych nóg, o którym może Pani przeczytać tutaj:

http://portal.abczdrowie.pl/choroba-niespokojnych-nog
http://portal.abczdrowie.pl/zespol-niespokojnych-nog

Radziłabym udać się do lekarza neurologa, by zbadał Panią dokładnie i wykluczył ewentualnie neurologiczne przyczyny Pani zaburzeń. Jeżeli w obrębie układu nerwowego nie stwierdzi się żadnych nieprawidłowości, warto skonsultować się z endokrynologiem, który zleci badania hormonalne albo z psychiatrą. Proszę pamiętać, że radzenie sobie z „bezsennością” na własną rękę może okazać się nieskuteczne, a Pani z każdym dniem w związku z nieprzespanymi nocami może czuć się coraz bardziej przemęczona i poirytowana. Więcej o bezsenności może Pani przeczytać na stronie serwisu: http://portal.abczdrowie.pl/.

Pozdrawiam i życzę powodzenia