Biała plama na zębie

Witam , chciałabym zapytać co moze być powodem powstania białej plamy na zębie u jedenastolatki . Czym to jest spowodowane i czy powinnam iśc z czymś takim do stomatologa . Dziękuję i pozdrawiam

Prawdopodobnie córka cierpi na fluorozę szkliwa. Fluor jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Jednak w nadmiarze może być szkodliwy. Fluoroza zębów przejawia się kredowobiałymi lub brązowymi plamkami w szkliwie. Takie szkliwo może z czasem stawać się kruche i łamliwe. Niestety fluoroza szkliwa jest nieodwracalna. Proszę dobrze zweryfikować w jaki sposób fluor może się dostawać do organizmu Pani córki (czy macie fluorowaną wodę, czy pasta ma fluor, czy córka nie uczestniczy w akcjach fluoryzacji zębów?). Jeśli przyjmuje go zbyt dużo należy odstawić pastę z fluorem.

Dobrze by było pokazać to lekarzowi prowadzącemu, ponieważ może to być miejscowa zmiana w szkliwie spowodowana fluorozą, ale może to również być plama próchnicza, która wymaga zabezpieczenia.