Biała wydzielina z pochwy podczas stosunku - co to jest?

Witam. Pod koniec zabaw z moją dziewczyną (petting) zauważyłem białą wydzielinę. Byliśmy akurat w pozycji 69 i gdy ona powoli dochodziła do orgazmu pojawiła się właśnie taka wydzielina. Była biała i było jej niedużo. Nie doszło do stosunku. Co to oznacza i co to za wydzielina? Czy to coś poważnego? Czy biała wydzielina z pochwy może świadczyć o jakiejś chorobie, albo zakażeniu? Czy ma to po prostu związek z podnieceniem? Czy to normalne, że taka wydzielina się pojawiła? Wstyd mi pytać dziewczynę o takie rzeczy, ale jestem ciekawy, a także martwię się czy pod względem zdrowotnym wszystko jest ok. Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podczas pobudzenia płciowego gruczoły znajdujące sie w drogach rodnych kobiety produkują śluz, który ma ułatwić stosunek. Ponadto przez cały cykl menstruacyjny, niezależnie od pobudzenia płciowego, szyjka macicy równeż produkuje śluz. W zależności od fazy cyklu ma on inny wygląd. W fazie niepłodnej jest on gęsty i mętny (biały), natomiast w okresie płodnym przezroczysty, lepki i ciągnący.
Biała wydzielina, którą Pan zauważył prawdopodobnie była fizjologiczną wydzieliną pochwową. Jeżeli jednak miała nieprzyjemny zapach lub Pana dziewczyna dodatkowo odczuwa ból lub pieczenie pochwy, może być objawem zakażenia w obrębie tego narządu.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

istnienie w kobiecych drogach rodnych pewnej wydzieliny tak naprawdę jest stanem w pełni fizjologicznym. Jej zadaniem jest chociażby zapewnienie odpowiedniej wilgotności środowiska pochwy, ułatwiającej podejmowanie kontaktów płciowych.

Jakość (chociażby barwa czy stopień ciągliwości wydzieliny), a także jej ilość zależne są od tego, w jakim etapie cyklu miesiączkowego znajduje się aktualnie pacjentka. Kontakty seksualne również mogą wpływać na wydzielinę z kobiecych dróg rodnych – podczas pobudzenia seksualnego dochodzić może do zwiększenia ilości produkowanej przez gruczoły wnętrza dróg rodnych wydzieliny.

Powyżej wspomniano, że wydzielina w obrębie kobiecych narządów rozrodczych pojawia się fizjologicznie, niestety jednak możliwa jest również i sytuacja, gdzie właśnie na podstawie charakteru wydzieliny pochwowej można będzie rozpoznać istnienie u pacjentki jakichś schorzeń. Mowa tutaj przede wszystkim o zakażeniach żeńskich narządów rozrodczych, wywoływanych m.in. przez patogenne bakterie czy grzyby.

Podejrzewać powyżej wspomniane problemy można głównie na podstawie zaobserwowania zmiany charakteru wydzieliny pochwowej. Sugerować istnienie infekcji okolic intymnych i konieczność odwiedzenia lekarza może chociażby zmiana typowego zabarwienia wydzieliny z dróg rodnych, jak i zmiany jej zapachu (budzić niepokój może sytuacja, kiedy wydzielina zaczyna po prostu pachnieć nieprzyjemnie – w niektórych schorzeniach zapach wydzieliny porównywany jest nawet do… rybiego). Przy wystąpieniu powyżej wspomnianych zmian albo jakichś innych, niepokojących dolegliwości związanych z wydzieliną pochwową, najkorzystniej jest skonsultować z ginekologiem.