Białaczka limfoblastyczna - prawdopodobieństwo nawrotu

Jest jedna rzecz, która nie daje mi spokoju. W wieku trzech lat zachorowałam na ostrą białaczkę limfoblastyczną, zostałam wyleczona, ale chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje ryzyko, że znowu zachoruję. Dodam, że teraz mam trzynaście lat i na razie nie zauważono żadnych objawów tej choroby.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Już po 4 latach bez nawrotu choroby uznaje się pacjenta za wyleczonego. Dlatego po 10 latach wolnych od choroby, można uznać, że Pani ryzyko na wznowę jest takie same, jak w populacji, tzn. jak u zdrowej osoby, która nigdy nie chorowała. Dlatego proszę być dobrej myśli!

Oczywiście takie prognozy niestety nie zwalniają od okresowej kontroli lekarskiej u specjalisty, ponieważ niektóre schematy leczenia wiążą się z nawet bardzo późnymi powikłaniami, które powinny być szybko wychwycone.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!