Białawe pęcherzyki - krostki na wargach sromowych u dziecka

Mam pytanie, co to może być i jak pomóc córce: Moja mała miała 2 miesiące temu owsiki, po kuracji dalej miała zaczerwienienie na wargach sromowych mniejszych i przy cewce moczowej oraz trochę przy ujściu pochwy. Lekarz przepisał leczenie. Zaczerwienienie się zmniejszyło, ale pojawiające się na wargach sromowych większych i mniejszych takie płaskie krostki, plamki jakby białe, płaskie, nie schodzą wcale,c ewka też jest ciągle czerwona. Podobną wysypkę miała po leczeniu antybiotykiem w zeszłym roku, ale teraz lekarka stwierdziła, że wymyślam. Tydzień temu byłam u pediatry, to powiedziała, że to nie tak szybko zniknie i dalej maścią przeciwgrzybiczą smarować, byłam też u swojego ginekologa z małą, powiedział, żeby maść odstawić. Minął tydzień, córcia dalej ma zaczerwienienie przy cewce, trochę przy ujściu pochwy, zaczerwienienie warg sromowych ustąpiło, ale co gorsza, te białe, kremowe plamki, jak były, tak są, malutkie, jedna obok drugiej, płaskie, mniejsze w sumie niż 1 mm. Czy to może być grzybica? Lekarka stwierdziła, że nie może być to od kropelek, które córcia dostawała na zapalenie spojówek. Dodam, że córcia ani razu nie narzekała, przy siusianiu ani podmywaniu specjalnym płynem do higieny intymnej dla dzieci. Mała ma 2,5 roku. Proszę o radę, bo już sama nie wiem, czy iść do innego lekarza, czy przeczekać święta i zobaczyć jak się sytuacja rozwinie? Magda, matka, chyba frustratka.

Witam!

To oczywiście zrozumiałe, że martwi się Pani  o córeczkę, jednak z niczym nie należy przesadzać (można się "wykończyć nerwowo").

Podejrzewa Pani grzybicę. Prawie każdej kobiecie zdarzyła się kiedyś grzybica pochwy - pewnie Pani też. Proszę przypomnieć sobie, jaka przykra to choroba, powodująca dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie, czasem ból. Gdyby Pani córeczka cierpiała na grzybicę pochwy, to najprawdopodobniej byłaby płaczliwa, marudząca, niespokojna, pocierałaby się w miejscach intymnych (swędzenie). Gdyby doszło do zapalenia cewki moczowej, to dziecko odczuwałoby dokuczliwy ból podczas oddawania moczu, i pewnie sygnalizowało to płaczem (pisze Pani, że tak się nie dzieje), i najprawdopodobniej miałaby chociaż trochę podwyższona temperaturę...

Pod uwagę trzeba wziąć nawrót owsików - mogą one zaatakować nie tylko jelita i odbyt dziecka, ale także narządy płciowe. Towarzyszyłoby temu bardzo silne swędzenie sromu (i odbytu też) - dziecko byłoby niespokojne, drażliwe, źle by spało, drapałoby się w wyżej wymienionych okolicach.

Proszę obserwować zachowanie córki i gdyby pojawiły się jakieś niepokojące sygnały, to proszę wybrać się do pediatry.

Pozdrawiam!