Kamienie migdałkowe a białe grudki w gardle

Dzień dobry, nazywam się Dorota i mam 18 lat. Od kilku dni mam kłopot z gardłem. Wydaje mi się, że mam kamienie migdałkowe. Dodatkowo zauważyłam bardzo brzydki zapach z ust. Największym problemem w tej całej sytuacji jest to, że białe serowate grudki o brzydkim zapachu zapchały mi przełyk. Cały czas przesuwają się do przodu co utrudnia przełykanie i oddychanie. Mam teraz nawał nauki i nie bardzo mam możliwość pójścia do lekarza, tym bardziej że musiałabym w kolejce spędzić pół dnia. Zastanawiam się czy kamienie migdałkowe da się wyleczyć bez konieczności wizyty u lekarza. Może jest jakieś wyjście, aby pomoc sobie w takiej dolegliwości samemu w domu, może jakieś stare dobre metody. Jak się pozbyć kamieni migdałkowych? Jakie leki dostępne od ręki w aptece mogłabym zastosować? Proszę o rade co mam zrobić? Serdecznie dziękuje za odpowiedź

Magdalena Mroczek

Wydzielina z migdałków jest to prawdopodobnie tzw. detryt. Jest to mieszanin złożona z limfocytów, komórek nabłonkowych. Potocznie detryt czyli ta wydzielina z krypt migdałkowych nazywana jest też kamieniami migdałkowymi. Kamienie migdałkowe czyli czopy retencyjne, tworzą się w kryptach migdałków i mają kształt zalegającej tam materii organicznej o kolorze białym lub żółtym. Kamienie migdałkowe wydostają się z krypt np. w czasie jedzenia mogą mieć nieprzyjemny zapach. Kamienie migdałkowe w konsystencji są miękkie, można rozetrzeć je w palcach. Ich masa wacha się od 0,5 do około 40 gramów. Ich cuchnący zapach spowodowany jest występowaniem związków siarki oraz dwuaminy tzw. putresyny. Kamienie migdałkowe występują aż u około 10 proc. populacji.

Nie istnieją skuteczne sposoby zapobiegania tworzeniu się kamieni migdałkowych. Zazwyczaj odbudowują się po około 1-20 dni od ich wypadnięcia. Kamieni można się pozbyć np. poprzez odkaszlnięcie lub w czasie jedzenia. Zapobiegać powstawaniu kamieni migdałkowych można poprzez stosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz można też płukać miejsce powstawania kamieni przy pomocy irygatora. Nie zapobiega to jednak odnowieniu się kamieni. Stosuje się też płukanie całej jamy ustnej płynem odkażającym. Kamienie migdałkowe można wyciskać.
Debrisowi może towarzyszyć nieprzyjemny zapach z ust. Ogólnie debris czyli kamienie migdałkowe nie są schorzeniem groźnym. W niektórych przypadkach krypty migdałkowe można zamknąć np. przy pomocy lasera. Zapobiec wznowom w 100 procentach może jedynie całkowite wycięcie migdałków.

Etiologia powstawania kamieni migdałkowych nie została do końca wyjaśniona. Uważa się, ze tworzą sie one w wyniku :Uważa się, że kamienie migdałkowe tworzą się w wyniku:
odkładania się resztek pożywienia,
gromadzenia się martwych białych krwinek,
działania bakterii beztlenowych jamy ustnej,
nadmiernej aktywności gruczołów wydzielniczych.

W Pani przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia właśnie z tym debrisem czyli kamieniami migdałkowymi. Mogą one same wypaść po kaszlu lub przy jedzeniu. Pomóc może płukanie gardła płynem odkażającym co około kilka godzin i zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej, co pomoże zredukować przykry zapach z ust. Jeśli jednak pojawiły się objawy ogólnoustrojowe tj. gorączka, pogorszone samopoczucie etc. to mogą być to objawy anginy paciorkowcowej. W takim przypadku wskazany jest natychmiastowy kontakt z lekarzem POZ.