Białe krostki na narządach płciowych

Witam serdecznie, od pewnego czasu pojawiły mi się kolo żołędzia, a właściwie to poniżej, takie białe krostki i nie wiem co to jest. Pojawiły się także na jądrach. Tych krostek jest sporo, tworzą taki walec owijający skórę pod żołędziem. I mam pytanie, co to może być i jak z tym walczyć? Dziękuje.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Nie mając możliwości oceny morfologii takich zmian trudno ocenić ich etiologię. Tym bardziej, że Pan nie opisuje czy na przykład towarzyszą im jakieś inne zmiany, jak na przykład swędzenie czy pieczenie.

Najprawdopodobniej zmiany te nie stanowią żadnego schorzenia (zakładamy, że skoro nie opisał Pan objawów dodatkowych, znaczy, że ich nie ma).

Najczęściej opisywane zmiany o takim typie to tzw. prosaki - niewielkie, położone powierzchniowo torbiele naskórkowe, występujące między innymi właśnie na genitaliach (mosznie i prąciu). Torbiele takie powstają w wyniku zatrzymania wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. Powodem ich powstania jest zahamowanie wydzielania łoju w wyniku nadmiernego rogowacenia ujścia mieszka włosowego.

Jeśli nadal jest Pan zaniepokojony, proszę udać się do dermatologa.